1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 

Tak, a máme advent - 25 dní..:-)

29. listopadu 2010 v 16:53 | Káťa |  Vánoční kalendář
Ahooj! Dneska mám celkem dobrou náladu..:D. Teď jsem si zapálila, sice trochu opožděně, první svíčku na mém adventním svícnu :-). Taky už jsem dělali ve škole vánoční výzdobu. Zabralo nám to asi 2 hodiny, boužel první byla hodina volna :D. To mi bylo ale jedno. Ve třídě jsem si ozdobii stromeček a potom pokračovali s výzdobou po celé škole..Zítra by jsme měli kompletně dodělat třídu :-). Pak vám chci také říct, že vyšel nový vánoční časopis. Jmenuje se Speciál Receptář - Vánoce patří dětem. Pořídíte ho za 30 Kč. Opravdu ho doporučuje, je to moc zajímavých věcí. Jak jsem včera říkala, že jdu na rozsvěcování stromu na náměstí, tak jsem tam byla :-). Ale řeknu vám, ty lidi, ten dav co tam byl, byl neskutčnej. Každý se totiž chtěl jenom podívat na rozsvícení a potom se hned mačkali zpátky. Byly tam i trhy. Tento rok jich tam bylo docela dost. Už mám taky koupené všechny dárky. Ještě mi zbývá balící papír, jmenovky a stužka. Chtěla bych ale ještě něco koupit pro celou rodinu, jenže nevím co..Tak mi prosíím poraďte, budu vám velmi vděčná. Tak já se musím jít učit, mějte se co nejkrásněji a hlavně vánočně..:D.

                                                             Káťa

vanoce-2010.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ~Bet.hy~ | Web | 29. listopadu 2010 v 17:12 | Reagovat

Tak to mi na třídu každoročně s*reme..:D Akorát sme před dvouma tejdnama zdobili vločkama všechny okna (v každý třídě) aby to bylo sjednocený kvůli vánočnim trhum co byli v sobotu..:D Stromek budeme mít tak maximálně tejden před besídkou,což bude poslední den ve škole...tudíž někdy sedumnáctýho :D A tenhle pátek deme s nej kámoškou a ještě pár holkama zpívat s čertama do domova důhodců a budeme nosit koše se sladkostma pro první stupeň...takže libic vánoční nálada..:D

2 snehove-vanocky | Web | 29. listopadu 2010 v 18:28 | Reagovat

pls podivej te se na můj new blog diky www.snehove-vnocky.blog.cz :-D

3 N-T | Web | 30. listopadu 2010 v 15:24 | Reagovat

Promiň za reklamu ;-)
Koukněte na blog www.feralheart-aroaki.blog.cz Nechtěli byste být SB??? Na blogu najdete informace o hrách Feral Heart a Arokai :-D

4 ~Bet.hy~ | Web | 1. prosince 2010 v 12:08 | Reagovat

Juj...tak už je 1.prosince...úžasný co? :D

5 AlbertBlutt | E-mail | Web | 5. června 2018 v 2:48 | Reagovat

The prostate related is an essential part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate can be found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years of age. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is a result of bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections received from other regions in the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some in the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations a week will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to look at to ensure a proper prostate is always to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must opt for prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama