1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 

Vánoce v Německu

20. září 2010 v 10:48 | Káťa |  Vánoce ve světě
Již o prvním adventním dni (čtvrtá neděle před Štědrým dnem) se v německých domácnostech objevují adventní věnce se svíčkami a děti dostávají adventní kalendáře s čokoládovými bonbóny.

Po celé zemi začínají vánoční trhy s krásně zdobenými stánky plnými sladkostí, vína, klobás, drobných dárků a nezaměnitelnou atmosférou. Oblíbeným jídlem na Štědrý večer je pečená husa, sladké kompoty a zavařeniny. Na severu se podávají pečené klobásy a bramborový salát, V Bavorsku si potrpí na rybu. Z Německa pochází tradice zdobení vánočního stromku a vyřezávaných betlémů.

Prvním poslem blížících se Vánoc je sv. Mikuláš. Přichází v předvečer 6. prosince, ale dárky nechává v předem připravených, krásně nablýskaných dětských botičkách až ráno o svém svátku.

Na vánoční dárky si stejně jako u nás musí děti počkat do Štědrého večera. V Německu mají hned několik vánočních dárců. Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale i vánoční duch jménem Weihnachtsmann. Má rezavé vlasy a vousy, nosí plášť s kapucí a cestuje na osedlaném divokém větru. Pochází nejspíše ze severního Německa. Dříve odnášel v pytli, který nosí přes rameno, neposlušné děti a metlou trestal nevěrné ženy.

V jižním Německu však děti o Štědrém večeru navštěvuje výhradně Ježíšek. Nikým neviděn sestupuje doprovázen anděly z nebe a dává pod vánoční stromečky dárky. České Němce žijící v Sudetech obdarovával až do roku 1945 Kristkind. Byl zobrazován jako děťátko Ježíšek, ale povahu měl nevyzpytatelnou. Byl to velký šprýmař, ale jeho drsné žerty se lidem často nezamlouvaly.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marry Melani Timp | Web | 20. září 2010 v 10:56 | Reagovat

ahoj....máš hezu blog jestli chceš mrkni se na můj a kdyžtak zanech nákej koment kujíí =D

2 hry-online-zdarma-superhry | Web | 8. července 2011 v 12:27 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama